קריאה לאחור

 

 

אחד מהדברים שאני עסוקה בהם ומתלבטת לגביהם בזמן האחרון, הוא האם כדאי, נכון, הגיוני, סביר, להוציא לאור ספר משירי.

 

ישבתי עם עורכת על שירי, וערכנו אותם. לא שיניתי הרבה. נקודה. פסיק. מקף. מילה.

 

ופניתי להוצאה לאור. ואינני יודעת מה הטעם – הרי גם אם אוציא ספר, הוא לא ממש יהיה להיט, הוא לא ימכר, הוא לא יגיע לקהל יעד גדול.

 

 

היום בפייסבוק קיבלתי את זה

 

המו״ל

 

קראו, זה עצוב, משעשע, מריר מתוק, על הוצאת ספרים…

 

 

 

אבל זה לא העיקר. העיקר הוא שהתחלתי לקרוא בבלוג אחורה. וראיתי את היומן שכתבתי כאן, בשנתיים האחרונות, הקשות, ואת התמונות שלי, והשירים, וזה הזכיר לי, וריגש אותי. אפילו שאני ריגשתי את עצמי. מצחיקה שכמוני.

 

 

30 תגובות בנושא “קריאה לאחור

 1. אני חושבת שהוצאת הספר תביא לך סיפוק אישי
  הרי את לא עושה זאת למטרת מסחר ושכר כספי .
   
  הקטע שהבאת כפי שכתבת גם עצוב וגם מצחיק, אולי יותר עצוב…
   
  התרגשתי שהתרגשת מרשומותייך בבלוג שלך (יומן חיים)

  אהבתי

  1. ברור שלא אתפרנס מזה…אבל אני בכלל לא בטוחה שזה יגדיל את מספר הקוראים. הרי הכל כבר פורסם כאן, ולכן התחלתי לדפדף בנוסטלגיה אחורה…

   אני מתלבטת.

   אבל העיקר היה הקריאה הזו, שעשתה לי משהו…תודה.

   אהבתי

 2. לא תמיד המטרה של הוצאת ספר היא להיות רב מכר,רב הספרים נשארים כל המדף לצערנו. אבל הוצאת ספר כזה או אחר הוא משהו פרטי אישי של מי שכותב אותו וזה משהו שאת צריכה לרצות לעשות גם אם את יודעת שרק רק קרובים וחברים יקראו אותו,לעשות מספר רב מכר זו הוצאה כלכלית שלאיש הפשוט מעט מיותרת לדעתי,אבל כל אחד ורצונותיו כמובן.

  אהבתי

  1. ברור לי שזה לא יהיה רב מכר. בכלל, ובפרט שזה ספר שירה.

   מה ז’תומרת שלעשות מספר רב מכר זו הוצאה כלכלית, למה אתה מתכוון, לפרסום, יחצנות וכאלו?

   אני מתלבטת. אתה יודע, אפשר להוציא ספר גם בבית דפוס, ולא בהוצאה לאור, ומי יודע מה האפקט של זה, פרט להוזלת העלויות באופן היסטרי…

   אהבתי

   1. בן דודי כתב ספר,לדעתו הוא היה נהדר והוא קיבל פידבקים טובים מעדת מעריציו הלך השקיע כסף עשה יחסי ציבור  גדולים עם יחצנית,דיברו על הספר שבועיין שלושה ואחכ שלום על ישראל.

    אהבתי

   2. כן. זה נכון. תקרא את הקטע שצרפתי. מצחיק. 

    אז באמת לשם מה?

    יוצאים כל כך הרבה ספרים לאור כל יום שזה ממש טובע בערימת שחת. אולי כדיא להוציא ספר דיגיטלי בכלל?

    אהבתי

 3. לא הבנתי את מהות ההתלבטות שלך: אם מדובר בחשיפה לציבור, אין טעם. ראי הקטע שהבאת. אם מדובר במשהו בשבילך עצמך, שיעשה לך טוב, למה לא. כמובן, תלוי במחיר. 

  אהבתי

   1. חשבתי קצת על השאלה שלך. ודאי שזה יתן לך אם זה לא לחשיפה, או לא לחשיפה פומבית. כל אותם דברים שאת בעצמך יודעת: הכתיבה, היצירה. יש בזה המון עונג גם אם זה למגירה.
    וכתיבה בבלוג היא לא למגירה בלבד. יש כאן קהל, יש חשיפה. אמנם חלקי, כמה עשרות אולי מאות אחדות, אבל יותר מהחשיפה בקרב החברים ובני המשפחה. 
    ספר שירים לא יגדיל את החשיפה. מה שכן, אולי ערב קריאת שירים, שבו תוכלי להשמיע גם לאחרים, ואולי גם לשמוע. אני יודעת שאת מנחה קבוצות, אולי תוכלי לארגן משהו בכיוון הזה, ערב הקראת שירים, שבו כל אחד יביא מיצירותיו?

    אהבתי

   2. לא יקירה, לא התבטאתי כנראה נכון. ברור שלכתוב נותן לי המון. השאלה אם הוצאת ספר תיתן לי ערך מוסף כלשהו. 
    אני קוראת משירי פה ושם בהרצאות ובקבוצות שלי, כשזה מתאים לי לנושא…יכול להיות שאפשר לארגן אכן ערב. ונדמה לי…שבכל זאת אני רוצה לראות את זה מודפס וכרוך…

    אהבתי

   3. נדמה לי שהבנתי. אם כך, את מתכוונת יותר לחשיפה במובן של התגלמות, קרימת עור וגידים מנייר ודיו, מאשר מחשיפה במובן של הגעה לקהל רחב (אם כי זה כמובן היה משמח אותך). ואם כך, נסי לראות איך להגיע לתוצאה הטובה ביותר בלי לשלם בדרך לכל מיני סוכנים מיותרים. ודאי שהתוצאה צריכה להיות יפה בעיניך, מעוצבת, פונט, עריכה (לזה כבר דאגת). כן, יש בזה יופי בספר מודפס וכרוך. 

    אהבתי

 4. הכי חשוב לרגש את עצמך, רק כך את מצליחה לרגש גם את הקוראים.
  הוצאה לאור היא גם הוצאה כספית לא מבוטלת, אבל יש משהו מנחם בזה שאפשר להשאיר חלק מעצמנו אחרי לכתנו.
  אף פעם אי אפשר לדעת מתי ספר יהפוך להיט, אין לזה נוסחה ושירה בפרט אינה קרובה ללבם של מרבית הקוראים, אלא שפעמים מרגישים בשלים לשתף ולחשוף את הנימים ולכן למרות ועל אף עושים את הצעד הזה. 
  מצפה לספר השירים שלך.

  אהבתי

  1. כן. זה קצת מרגש להשאיר חותם. זה נכון. אבל האם זו הדרך, אני לא ממש בטוחה. 
   ואולי אפשר להוציא את הספר בכלל בבית דפוס, ולא בהוצאה מוכרת. אם אין ממילא תפוצה מרשימה בחנויות, אז להדפיס ולחלק לחברים אפשר בעלות הרבה יותר נמוכה בבית דפוס. 

   אני לא יודעת.

   אבל העיקר היה, באמת, הדפדוף אחורה כאן, וההתרגשות שלי לקרוא את היומן שלי…

   אהבתי

 5. זה באמת כיף לקרוא בבלוג לאחור.  בקשר לספר  –  אין לי מושג.  אני מניחה שזה עניין של הרגשה.  אם זה מה שבא לך לעשות  –  לכי על זה.  ושיהיה בהצלחה!

  אהבתי

  1. כן. זה כייף לקרוא לאחור.

   וההרגשה בעניין הספר – מעורבת. גם רצון להוציא, שיקראו, ולא שיישאר במגרה, וגם פחד מביקורת, מהתעלמות, מאנ’לא יודעת מה. הרי זה הבייבי שלי, כל השירים הללו.

   אהבתי

 6. כיף גדול לקרוא אחורה בבלוג – אני עושה זאת מידי פעם. כיף ממש. 
  כל כך שמחה שעשית את זה….
  לגבי ספר השירים – אני הייתי מאד שמחה לקנות ולקרוא ספר שירים שלך…אבל נכון שאי אפשר לדעת איזו תפוצה תהיה לו. 
  קראתי את מה שנתת בקישור ודי הזדעזעתי – זה אמיתי???

  אהבתי

  1. תודה יקירה.

   אני לא חושבת שזה אמיתי. כשהדרכתי בנושא מחשבים בקורסים רבים שהעברתי בפאזת המחשבים שלי, תמיד הסברתי שצריך לדעת ליצור דוחות חכמים. כי אם מגדירים תנאי שליפה אידיוטים אז הדוחות ארוכים ומפורטים ואין בהם תועלת. וכבר אז הסברתי, לפי הנחיית המאסטר שלימד אותי את כל התחום (בעלי) ש HP הוציאה מדפסת מהירה מיוחדת לדוחות של טפשים, שמצד אחד מדפיסה ומצד שני גורסת…

   אז – האם אני הופכת להיות מהטפשים, התמימים, שמקווים שמישהו יקרא את מה שכתבו בתוך ים הכותרים והספרים שיוצאים לאור? יכול להיות שכן….

   אהבתי

   1. זאת לא נאיביות בכלל, אבל האם את יכולה להשיג את כל אלו באמצעות ספר או שאולי יש דרכים אחרות?
    את בן אדם יוצר. את משאירה חותם בכל כך הרבה דרכים שונות: בהרצאות, בקבוצות, במנדלות. אם חשוב לך לפתח את התחום של השירה אני בטוחה שתמצאי את הדרך לעשות זאת. אולי באמצעות ספר אולי בדרך אחרת (סתם דוגמא – אולי תקריאי שירים שלך בהרצאות? או שתערכי ערב הקראת שירייך?)
    מהניסיון שלי שוק הספרים הוא שוק שקשה מאד לחדור אליו, אבל אם מגדירים  נכון את המטרה אז מצליחים!

    אהבתי

   2. את צודקת. כמובן. אבל אני כנראה גם יצירתית וגם מאוד מרובעת…יש משהו במכובדות של ספר שעושה לי  את זה. ולא ברור לי למה…

    אהבתי

 7. לא פעם אני מסתכל על כל הבלוג הזה שסיפרתי בו דברים שאלמלא הבלוג לא היו יוצאים לעולם וחשבתי לערוך ולהדפיס ספר בשבילי ככה בכריכה מכובדת כמו ספר זכרונות עב כרס ולא כדי לפרסם את זה אלא כדי לשמר את הזכרונות.
  אם זה משהו שאת רוצה תעשי את זה בשבילך לא חשוב אם זה יביא שכר בצידו מה שבטוח שזה יביא לך עונג.

  אהבתי

 8. אני כמובן בעד ספר. זה יכול להיות ממש כיף לראות ספר שלך קורם עור וגידים. אני לא חושבת שצריך לחשוב כמה הספר יופץ. זה לא מה שחשוב. והמאמר הזה פשוט מזעזע ומעצבן. זה בכל אופן לא צריך למנוע ממך לעושת את זה.

  אהבתי

 9.  הזכרת לי קריאה של פוסטים ישנים שכתבתי שאני רואה בלוח העריכה כמבוקשים בחיפושים ואז אני נכנס לקישורים, קורא, ולעיתים מתפלא שכתבתי כך…
  כידוע גם אני כותב שירים ומכיר את הדילמה שלך. אישית ירדתי מפרסום ספר רק בשביל שיצא לאור ויעלה אחר כך אבק. בעבר פרסמתי שירים בפורום ספרותי באינטרנט . בתחילה קבלת הפנים לא הייתה משהו בלשון המעטה, אבל עם הזמן היצירות שלי התקבלו יפה הרבה יותר בקרב המשוררים, הסופרים ומבקרי הספרות בפורום. דרך נוספת להכרה היא לשלוח יצירות לתחרויות שירה.
  מאחל  נסיעה מוצלחת והנאה.

  אהבתי

 10. אם את רוצה להוציא ספר, זה צריך להיות בעיקר בשביל עצמך ובשביל קרובייך
  שלהם באמת יהיה אכפת וחשוב לקרוא את מה שיצא מתחת לידייך
  זה יהיה משהו אישי בעיקר בשבילך
  את פשוט צריכה לחשוב אם זה שווה לך את זה
  זה הכל

  אהבתי

 11. יש הבדל בין כתיבה באינטרנט וקריאה ממסך לבין ספר מודפס. אולי תנסי כצעד ראשון להדפיס בבית דפוס כמה עותקים בודדים? תראי איך זה יוצא? מה זה עושה לך ומה את רוצה לעשות עם זה? היום אפשר לערוך בצורה מאוד יפה ולהדפיס ממש ספרים קטנים בלי הוצאה לאור. אחרי זה תוכלי להגיש את הספר להוצאה אם תרצי, זה גם יתקבל אחרת שם אני חושבת.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s